Northland Secondary School Clay Target Competition

Overall Results for the 2019 Secondary School Clay Target Competition

ERNIE McCONNELL FAMILY CUP – Points Score for Day

 IMG 6237

Whangarei Boys High School   

Team consists of: Reuben King, Jake Child, Jacob Kennedy, William Hamlin, Ethan Hare

Northland Secondary Schools Clay Target Ass. Cup for Girls

 IMG 6239

Keely McCollum    (TAS) 

SKEET SINGLE OPEN

 1st       Max Woolhouse    43                                        

2nd       Skye Martinac        42

3rd       Ethan Hare              41 

SKEET PAIRS

1st       Toby Lincoln/Max Woolhouse (TAS)

2nd       Jacob Kennedy/Ethan Hare (WBHS)

3rd       Nick Byles/Blake Watkins (HC)                   

TEAMS EVENT

1st       Tauraroa Area School Team 1                            2065 points

2nd       Whangarei Boys High School Team 1               2032 points

3rd       Whangarei Boys High School Team 2               1788 points

POINTS SCORE OPEN 

1st       William Hamlin (WBHS)

2nd       Jacob Kennedy (WBHS)

3rd       Max Woolhouse (TAS)

Single Rise - Open 


1st       Ethan Hare (WBHS)

2nd       Jacob Kennedy (WBHS)

3rd       Skye Martinac (TAS) 

SINGLE BARREL GIRLS – Sponsored by McCoy & Thomas

IMG 6246

1st       Carlisa McCarroll              55

2nd       Molly Dickson                   52

3rd       Jatarla Absolum                51

SINGLE BARREL BOYS – Sponsored by McCoy & Thomas

IMG 6248

1st       Liam Hardy                          72

2nd       Skye Martinac                    64

3rd       Toby Lincoln                        62 

HIGH OVERALL GUN FOR 2019 – Girls

IMG 6250

1st       Carlisa McCarroll  (TAS)              387

2nd       Keely McCollum (TAS)                372

3rd       Jatarla Absolum (TAS)                 367

HIGH OVERALL GUN FOR 2019 – Boys

IMG 6251

1st       Jacob Kennedy (WBHS)             433

2nd       William Hamlin (WBHS)              430

3rd       Liam Hardy (KHS)                        429

 

Please click here to view the full results.

 

ROUND 5 AT WHANGAREI COMBINED GUN CLUB

The fifth and final round of the 2019 Northland Secondary Schools Competition was held at the Whangarei Combined Gun Club on Saturday 31st August.

The results are as follows:

1st Team        Whangarei Boys High School - Team 1                 423/475

Team Members: Ethan Hare, Jake Child, Jacob Kennedy, Reuben King,

William Hamlin                  

2nd Team       Tauraroa Area School - Team 1                              394/475

Team Members: Skye Martinac, Toby Lincoln, Jatarla Absolum, Max Woolhouse, Jamie Robinson

3rd Team        Whangarei Boys High School – Team 2                357/475

Team Members: Cole Towgood, Hayden Askew, Ollie Walker-Child, Ethan Little, Mac Rivers

HOA Boy        Cole Towgood                      91/95

HOA Girl        Keely McCollum (Tauraroa Area School)  77/95

Points Score Open

1st        Jacob Kennedy(WBHS)         60/60

2nd       Liam Hardy (KHS)                  59/60

3rd        William Hamlin(WBHS)          57/60

Single Barrel Boys 

1st        Cole Towgood (WBHS)          14/15

2nd       William Hamlin (WBHS)         14/15

3rd        Ethan Hare (WBHS)               14/15  

Single Barrel Girls

1st        Keely McCollum (TAS)          12/15

2nd       Jatarla Absolum (TAS)           12/15

3rd        Carlisa McCarroll (TAS)         11/15

 

 

ROUND 4 AT NORTHERN WAIROA GUN CLUB, DARGAVILLE   

School Comp 2019 Nth Wairoa DTP 0048 

The forth of the 2019 Northland Secondary Schools Competition was held at the Northern Wairoa Gun Club on Wednesday 31st July.

 The results are as follows:

1st Team        Whangarei Boys High School - Team 1                 393/475

Team Members: Ethan Hare, Jake Child, Jacob Kennedy, Reuben King,

William Hamlin                  

2nd Team       Tauraroa Area School - Team 1                              389/475

Team Members: Skye Martinac, Toby Lincoln, Jatarla Absolum, Zion O’Leary, Max Woolhouse

3rd Team        Whangarei Boys High School – Team 2                356/475

Team Members: Cole Towgood, Hayden Agnew, Ollie Walker-Child, Ethan Little, Mac Rivers 

HOA Boy        Liam Hardy (Kamo High School)                88/95

 

HOA Girl        Keely McCollum (Tauraroa Area School)  82/95

 Points Score Open

1st        Cole Towgood (WBHS)

2nd       Liam Hardy (KHS)

3rd        Jatarla Absolum (TAS)

 Single Barrel Boys

1st        Liam Hardy (KHS)

2nd       Ethan Hare (WBHS)

3rd        Blake Watkins (HC)

 Single Barrel Girls

1st        Emma Johnstone (TAS)

2nd       Keely McCollum (TAS)

3rd        Jatarla Absolum (TAS)

 SKEET

1st        Max Woolhouse (TAS)

2nd       Nick Byles (HC)

3rd        Jacob Kennedy (WBHS) / Skye Martinac (TAS)

 1st Pairs           Tauraroa Area School

                        Max Woolhouse

                        Toby Lincoln

 2nd Pairs          Huanui College

                        Nick Byles

                        Blake Watkins

 3rd Pairs           Whangarei Boys High School

                        Jacob Kennedy

                        William Hamlin

Please click here to view the full results.

 School Comp 2019 Nth Wairoa DTP 0035

ROUND 3 AT KAIKOHE GUN CLUB   

The third of the 2019 Northland Secondary Schools Competition was held at the Kaikohe Gun Club on Wednesday 29th May.  

IMG 6197

The results are as follows:

1st Team       Tauraroa Area School - Team 1                         420

Team Members: Skye Martinac, Toby Lincoln, Max Woolhouse, Zion O’Leary,

Blair Thomas

2nd Team     Whangarei Boys High School - Team 1           413

Team Members: Jacob Kennedy, Jake Child, Ethan Hare, Reuben King,

William Hamlin               

3rd Team      Huanui College                                                       365

Team Members: Nick Byles, Callum Gardner, Scott Slatter, Blake Watkins, Craven Whitehead    

HOA Boy       Blair Thomas (TAS)                     90/95 

HOA Girl       Carlisa McCarroll (TAS)                79/95

Points Score Open

1st        Blair Thomas

2nd       William Hamlin

3rd        Ollie Child-Walker

Single Barrel Boys 

1st        Skye Martinac

2nd       Liam Hardy

3rd        Toby Lincoln

Single Barrel Girls

1st        Carlisa McCarroll

2nd       Shikira Absolum

3rd        Jatarla Absolum

Please click here to view the full results.

 

ROUND 2 AT KAITAIA GUN CLUB

The second of the 2019 Northland Secondary Schools Competition was held at the Kaitaia Gun Club on Wednesday 8th May.

The results are as follows:

1st Team       Tauraroa Area School - Team 1                         415

Team Members: Skye Martinac, Toby Lincoln, Max Woolhouse, Zion O’Leary,

Blair Thomas

2nd Team     Whangarei Boys High School - Team 1           378

Team Members: Jacob Kennedy, Ollie Child-Walker, Ethan Hare, Reuben King,

William Hamlin               

3rd Team      Huanui College                                                       345

Team Members: Nick Byles, Callum Gardner, Scott Slatter, Blake Watkins, Craven Whitehead

 HOA Boy       Toby Lincoln                       89/95 

HOA Girl        Keely McCollum                 82/95

Points Score Open

1st        Toby Lincoln

2nd       Max Woolhouse

3rd        Jacob Kennedy 

Single Barrel Boys 

1st        Skye Martinac

2nd       Liam Hardy

3rd        Kyle Couchman

 

Single Barrel Girls

1st        Keely McCollum

2nd       Catherine Gray

3rd        Eva Hamlin

Round 3 is scheduled for the 5th June 2019 at Kaikohe.

Please click here for full results

---------------------------------------------------------------------------------

ROUND 1 AT WHANGAREI COMBINED GUN CLUB

The first of the 2019 Northland Secondary Schools Competition was held at the Whangarei Combined Gun Club on Saturday 23rd March. 

The results are as follows:

1st Team       Tauraroa Area School Team 1   447

Team Members: Skye Martinac, Toby Lincoln, Max Woolhouse, Zion O’Leary, Blair Thomas

2nd Team     Whangarei Boys High Team 1    425

Team Members: Jacob Kennedy, Jake Child, Ethan Hare, Reuben King, William Hamlin   

3rd Team      Whangarei Boys High Team 2    370

Team Members: Damian Bruce, Ethan Little, Cole Towgood, Mac Rivers, Ollie Child-Walker 

HOA Boy       Skye Martinac    93/95

HOA Girl      Carlissa McCarroll   82/95

Points Score Open

1st        Reuben King

2nd       Max Woolhouse

3rd        Blair Thomas

Single Barrel Boys 

1st        Skye Martinac

2nd       Liam Hardy

3rd        Connan Wiegersma

Single Barrel Girls

1st        Molly Dickson

2nd       Catherine Gray

3rd        Eva Hamlin

Please click here to view the full results.